Preliminary program

The programs shown below are preliminary, they are subject to change at any time.

Monday 26/11

Program TBA

Tuesday 27/11

Start End        
08:00 09:00 Registration
09:00 09:30 Introduction & Opening
09:30 10:15 Keynote 1
10:15 11:00 Keynote 2
11:00 11:30 Coffee Break
11:30 13:00 Tech session 1: Big Data for Smart Grids
    Chair: Laura L. Pullum, DSc
    Panelists:
11:30 11:40 Laura L. Pullum, DSc
11:40 12:00 Ehsan Sheybani, PhD
12:00 12:20 Salam Bani-Ahmed, PhD
12:20 12:40 Shashank Vyas, PhD
12:40 13:00 Ibrahim Abaker Targio Hashem, PhD (potential)
Victor Chang, PhD (potential)      
13:00 14:00 Lunch
14:00 15:30 Tech session 2A: Cyber Security and Resilience
14:00 14:45 Chair: Dr. Thomas Schlechter – Focus on Security
    Panelists:
    candidate from industry
    candidate from academia (AAU Klagenfurt) – specialist for encryption
    candidate from academia (AAU Klagenfurt) – main interest in smart grids
14:45 15:30 Chair: Davood Babazadeh – Focus on Resilience
    Panelists:
    candidate from industry/academia
    specialist for resilience in Energy Supply Systems
15:30 16:00 Coffee Break
16:00 17:30 Tech session 3B: Machine Learning for Smart Grids
    Chair: Loi Lei Lai, Guangdong University of Technology
    Panelists:
    Chun Sing Lai, University of Leeds
    Alfredo Vaccaro, University of Sannio
    Yan Xu, Nanyang Technological University
    Joe Zhao Yang Dong, University of New South Wales
    Hossam A. Gabbar, University of Ontario
    Loi Lei Lai, Guangdong University of Technology
17:45 19:45 Visit of EnergyVille Labs (2)
19:00 19:30 Departure for diner
19:30   Diner

Wednesday 28/11

Start End        
08:00 09:00 Registration    
09:00 10:30 Tech session 4A: Distributed monitoring and advanced measurements in smart cities Tech Session 4B: SEEV4-City
    Chair: Dr. Ana Dimitrescu, Politechnica University of Bucharest Chair: Jan Capelle, KU Leuven
    Panelists: Panelists
    Dr. Ana Mutule, IPE Riga TBC
    Dr. Carlo Muscas, University of Cagliari  
    a representative of the E. ON Energy Research Center from RWTH Aachen  
    a representative of VEGA Comp  
    not confirmed yet  
10:30 11:00 Coffee Break
11:00 12:30 Tech session 5A: Electromobility – V2X technologies, overcoming gaps and barriers Tech Session 5B: Multi-agent Systems and AI for smart networks
    Chair: Cristina Corchero Garcia, Catalonia Institute for Energy research Chair: Ann Nowé, VUB
    Panelists: Panelists  
    Tomoko Blech, Europe representative at Chademo TBD
    Eduardo Mascarell, Head of Vehicle to Grid and Stationary Storage at Nissan Europe  
    Peter Bach Andersen, Senior Researcher at DTU  
    Carlo Mol, Project Leader Energy Technology at VITO  
    Baerte De Brey, Chief International Operations at ElaadNL  
    Laura Brown, Centre Manager, National centre of Energy Systems Integration (CESI) at Newcastle University  
12:30 13:30 Lunch
13:30 15:00 Tech session 6: Living Labs and Hardware test facilities Tech Session 6B: Education and training in smart grids and smart cities
    Chair: Thomas Strasser, AIT Chair: European University Association
    Panelists: Panelists
    Peter Palensky, TU Delft TBD
    Erik de Jong, DNV GL  
    Antonello Monti, RWTH Aachen  
    Graeme Burt, University of Strathclyde and DERlab  
    Henrik Bindner, DTU  
    Sebastian Lehnhof, OFFIS  
15:00 15:30 Coffee Break
15:30 17:00 Tech session 7A: New roles in the grid, customer engagements Tech session 7B: Multi-carrier energy
    Chair: Antonios Marinopoulos & Nikoleta Andreadou Chair: Panos Moutis
    Panelists: Panelists
    Shafiuzzaman Khan Khadem TBC
    M. V. Chilukuri  
    Anna Colucci, European Commission, DG ENER  
    Roberto Zangrandi, Secretary General of EDSO for Smart Grids  
    Angeliki Malizou, BEUC – European Consumer Organization  
    Arjan van Timmeren, AMS Institute  
17:00 17:30 Lessons learned and closing